Egipt

Egipt charakteryzuje się doskonałym położeniem geograficznym, bogatą historia, sięgająca czasów starożytnych i sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi atmosfera w orientalnym stylu – oto, czego spodziewać się może każdy, kto wybierze się do Egiptu.

Fenomen tego kraju położonego nad rzeką Nil, w północno – zachodniej Afryce, polega na nieprzebranym bogactwie atrakcji, które sprostają oczekiwaniom zarówno turystów, nastawionych na wypoczynek na plaży, nad ciepłym morzem, jak i tych, którzy chcą się zetknąć z niesamowitą kulturą Bliskiego Wschodu, czy też zwiedzać imponujące pozostałości po starożytnym świecie.

Egipt graniczy z Izraelem, Sudanem oraz Libią. Kraj ma ponad 1 milion km2 powierzchni, co daje mu trzydzieste miejsce w światowym rankingu. Zamieszkuje go ponad dwa razy więcej osób, niż Polskę – 82 mln osób. Stolicą kraju jest Kair, położony na północy Egiptu, zaś największe wzniesienie znajduje się na Półwyspie Synaj i jest nim Góra św. Katarzyny (2629m2).

Bogata historia Egiptu sięga początków ludzkości – zalążki cywilizacji pojawiły się już około 4 500 lat temu, a zaawansowane struktury państwowe niewiele później. Do dziś podziwiać możemy monumentalne piramidy w Gizie, czy Aleksandrii, grobowce w Dolinie Królów – zabytki uznawane za jedne z najważniejszych na świecie.

Współcześnie, życie w Egipcie koncentruje się w miastach położonych w dorzeczu i delcie Nilu oraz na wybrzeżach Morza Śródziemnego oraz Morza Czerwonego – pozostałe części kraju, będącego w strefie bardzo suchego klimatu zwrotnikowego, pokryte są pustynią.

Egipt – Idealne miejsce na wypoczynek

Obszar Morza Czerwonego oraz dorzecze Nilu są równocześnie miejscami, do których przybywają turyści oraz podróżnicy z całego świata – spragnieni świecącego przez cały rok słońca, pięknych plaż, krystalicznie czystego morza oraz nutki orientu i starożytnej cywilizacji. Bardzo popularne są rejsy po Nilu – prowadzące od Asuanu aż po Kair, podczas których poznać starożytne Górny i Dolny Egipt. Równie popularne są nadmorskie kurorty – przede wszystkim Hurghada oraz Sharm el Sheikh, a także Taba, Marsa Alam, czy też mniejsze miejscowości takie, jak Safaga, czy Dahab. We wszystkich liczyć można na bogate w rafy koralowe plaże, dobrej jakości hotele oraz bogatą infrastrukturę turystyczną, sprzyjającą relaksowi, jak i aktywnemu spędzaniu czasu na surfowaniu, nurkowaniu, czy też odbyciu pustynnego safari.

Bogactwa możliwości egipskiej oferty turystycznej dopełnia specyfika kulturowa tego kraju. To kraj arabski, który przez wiele lat był kolonią brytyjską. W związku z tym, możemy wybrać się na prawdziwy arabski bazar, zapalić sziszę, jednocześnie mając pewność, że porozumiemy się w języku angielskim. Z pewnością jest to miejsce, do którego warto się udać. Egipt Wczasy to szansa na znakomicie spędzone wakacje.

Egipt jest krajem, który można zarówno zwiedzać, poznając skarby świata starożytnego, jak i odwiedzać rekreacyjnie, spędzając czas w miejscowych kurortach. Możliwości, jakie daje ten kraj zarówno turystom, jak i podróżnikom są spore – nie sposób wykorzystać ich wszystkich w trakcie jednej podróży. Dla tych jednak, którzy chcą w trakcie jednej wizyty zobaczyć jak najwięcej, mamy kilka programów i propozycji.

 

  • Propozycja pierwsza: Egipt starożytny Miłośnicy historii, monumentalnej architektury oraz kultury antycznej, podczas swojej pierwszej wyprawy do Egiptu skupić się powinni za zabytkach świata starożytnego. W kraju tym, będącym kolebką kultury naszej części świata, znajdziemy pozostałości sprzed ponad 4 000 lat. Podczas wycieczki objazdowej od Luksoru z Doliną Królów, przez Kom Ombo, Asuan, aż po Kair z piramidami i sfinksem i Aleksandrię, zobaczyć można wszystkie najważniejsze dary Nilu, i zobaczyć Egipt z perspektywy przeszłości, poznając historię Dolnego i Górnego Egiptu z czasach Starego, Średniego i Nowego Państwa, aż po okres grecki.
  • Propozycja druga: Egipt aktywnie
    Pobyt w nadmorskich kurortach Morza Czerwonego, gdzie koncentruje się egipski ruch turystycznych, sprzyja różnego rodzaju aktywnym formom spędzania wolnego czasu. Tą pierwszą i najważniejszą jest oczywiście nurkowanie – egipskie zatoki pełne są przepięknych raf koralowych, które podziwiać można z bliska, już przy linii brzegowej – nawet, gdy umiejętności związane z nurkowaniem są niewielkie. Sporty wodne, jakie na nas czekają w tym miejscu, to także kitesurfing, windsurfing, czy też żeglowanie. Ponadto, można zakosztować atrakcji pustynnych – safari jeepami, na grzbietach wielbłądów, czy też na quadach z powodzeniem spełni swoją rolę.
  • Propozycja trzecia: Egipt i reszta świata
    Będąc w Egipcie, szczególnie na półwyspie Synaj, warto wybrać się do pobliskiej Jordanii, oddalonej o godzinę rejsu statkiem, by móc podziwiać monumentalną Petrę. Można także postawić na zwiedzanie Izraela z Jerozolimą na czele. Wycieczki zorganizuje nasze biuro podróży. Można także pokusić się o zakup przejazdu u lokalnego przewoźnika.
    Trzy wymienione powyżej propozycje, to tylko niewielka część możliwości, jakie czekają na każdego turystę, odwiedzającego ten piękny kraj. Warto samodzielnie poszukać pozostałych.